Jak rozliczyć zbycie trudno ściągalnych wierzytelności
Jeśli na podstawie umów cesji przedsiębiorca zapłacił kontrahentom za przelew należności, które następnie nie zostały spłacone przez dłużnika lub kontrahenta, i nie zaliczył tych wydatków do kosztów uzyskania przychodów, a następnie wniósł wierzytelności z tego tytułu do spółki komandytowej, to może uwzględnić te wydatki w rachunku podatkowym w momencie zbycia ogółu praw i obowiązków w tej spółce.
Tak wynika z interpretacji Izby Skarbowej w Łodzi z 1 lipca 2015 r. (IPTPB3/4510-126/15-2/IR).
W ramach prowadzonej działalności spółka zawiera z kontrahentem umowę, na podstawie której dochodzi do przelewu przysługujących mu należności na spółkę za zapłatą określonej kwoty (umowa cesji). Zgodnie z tą umową, jeżeli po przelewie należności kontrahenta na spółkę dłużnik spłaci te należności na rzecz kontrahenta, a nie na rzecz spółki, to kontrahent będzie zobowiązany do przekazania tej spłaty spółce.
Zdarza się, że dłużnicy nie spłacają należnych kwot lub kontrahenci nie wywiązują się ze swoich obowiązków wobec spółki, w szczególności nie przekazują spółce spłat otrzymanych od dłużników.
W konsekwencji spółce mogą przysługiwać następujące wierzytelności:
- względem dłużników z tytułu należności kontrahentów nabytych przez spółkę,
- względem kontrahentów z tytułu uregulowania przez dłużnika spłat na rzecz kontrahentów, a nie spółki, nieprzekazanych spółce.
W stosunku do ww. wierzytelności nie upłynął termin przedawnienia, a wydatki poniesione przez spółkę na ich nabycie nie zostały dotychczas przez nią zaliczone w jakiejkolwiek formie do kosztów...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta