O opodatkowaniu gazu w systemie gazowym decyduje cel jego nabycia
Gaz nabyty przez przedsiębiorcę (pośrednika) w systemie gazowym w celu odsprzedaży jest opodatkowany VAT w miejscu siedziby nabywcy, a w innych przypadkach tam, gdzie nabywca faktycznie z niego korzysta lub gdzie znajduje się jego siedziba działalności gospodarczej, w tej części, w której gaz nie został faktycznie zużyty.
Tak uznała Izba Skarbowa w Warszawie w interpretacji z 19 maja 2015 r. (IPPP3/4512-202/15-2/IG).
Wnioskodawca jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem VAT z siedzibą w Polsce. Zajmuje się przetwarzaniem ropy naftowej oraz dystrybucją produktów ropopochodnych. Ze względu na swoją specyfikę faktyczny przesył gazu należącego do spółki w praktyce może, ale nie musi, przebiegać przez terytorium Polski.
Pierwsze z pytań wnioskodawcy dotyczyło obowiązku opodatkowania VAT dostawy przez niego gazu na rzecz kontrahenta, tj. tego, czy w odniesieniu do takiej dostawy może wystawić fakturę bez kwoty VAT. Zdaniem wnioskodawcy w przypadku odsprzedaży gazu, na podstawie art. 22 ust. 1 pkt 5 i 6 ustawy o VAT (będących implementacją art. 38 i 39 dyrektywy 2006/112/WE), podmiotem zobowiązanym do opodatkowania VAT będzie nabywca, czyli kontrahent z innego niż Polska kraju UE.
Kolejne pytanie dotyczyło nabycia przez wnioskodawcę gazu w systemie gazowym od kontrahentów mających siedzibę w innym niż Polska kraju członkowskim na własne potrzeby wnioskodawcy lub do odsprzedaży. Wnioskodawca zwrócił się o potwierdzenie, czy w takiej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta