Stolicę szybko goni Śląsk
Największym rynkiem magazynowym w kraju wciąż jest rejon Warszawy. Tu znajduje się jedna trzecia wszystkich hal.
– Warszawa i jej okolice pozostają najważniejszym regionem magazynowym w Polsce m.in. dlatego, że to tu skupione są główne siedziby największych firm i stąd odbywa się obsługa logistyczna na całą Polskę oraz Europę Wschodnią – mówi Kamila Pruk, menedżer ds. wynajmu w firmie deweloperskiej Prologis w Polsce. – Niemniej Warszawie po piętach depczą Górny i Dolny Śląsk, gdzie istniejąca infrastruktura umożliwia sprawną dystrybucję do Zachodniej Europy – podkreśla.
Trzy miliony mkw.
Zdaniem Kamili Pruk w Warszawie i okolicach hal szukają firmy, którym zależy na stworzeniu bazy dystrybucyjnej na całą Polskę, ale zwłaszcza na samą stolicę oraz Wschód Europy.
Z kolei Polskę centralną, czyli Łódź i okolice, wybierają raczej firmy skupiające się głównie na logistyce w całym kraju.
– Częstym argumentem przemawiającym za wyborem magazynu poza Warszawą i jej najbliższymi okolicami jest dostęp do tańszej niż na rynku warszawskim kadry pracowniczej – zwraca uwagę ekspertka Prologis.
Według niej zagrożeniem dla rynku warszawskiego jest nadpodaż powierzchni magazynowej oraz zmiana układu komunikacyjnego wokół stolicy. Do tej pory główną arterią była bowiem autostrada A2, wzdłuż której lokowały się parki logistyczne. Jednak powstawanie nowych dróg powoduje...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta