Kontratak możliwy już podczas procesu z pozwu pracownika
Pracodawca, który uważa za nieuzasadnione nagłe rozwiązanie przez podwładnego umowy bez wypowiedzenia, broniąc się podczas sprawy o odszkodowanie, może jednocześnie dochodzić zadośćuczynienia w powództwie wzajemnym.
Pracownik ma prawo rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia, gdy szef dopuścił się wobec niego ciężkiego naruszenia swoich podstawowych obowiązków (art. 55 § 11 k.p.). Warunkiem prawidłowości takiego rozstania jest naruszenie przez firmę podstawowych obowiązków wobec etatowca, które nastąpiło z winy umyślnej lub wskutek rażącego niedbalstwa. Ponadto według wyroku Sądu Najwyższego z 10 listopada 2010 r. (I PK 83/10) powinno to być naruszenie stwarzające realne zagrożenie istotnych interesów pracownika lub powodujące dla niego poważny uszczerbek.
Jeżeli pracodawca uzna, że rozwiązanie przez zatrudnionego umowy na podstawie art. 55 § 11 k.p. było nieuzasadnione, bo nie naruszył obowiązków wobec tej osoby, może żądać od niej odszkodowania. Przysługuje ono jednak tylko w razie jednego rodzaju wadliwości rozwiązania umowy bez wypowiedzenia - gdy było ono nieuzasadnione.
Tylko jedna wada
Chodzi więc o sytuację, gdy pracownik rozwiązał umowę, mimo że szef nie dopuścił się ciężkiego naruszenia...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta