Skład firmowej brygady ratunkowej
Nawet najmniejszy pracodawca musi wyznaczyć osoby, które będą odpowiedzialne za udzielenie pierwszej pomocy. Mogą to być tylko pracownicy. Ich liczba zależy m.in. od potencjalnych zagrożeń.
Każdy pracodawca ma obowiązek zapewnić środki niezbędne do udzielania pierwszej pomocy oraz wyznaczyć pracowników do jej udzielania. Nie ma znaczenia, ilu zatrudnia pracowników. Problem w tym, że przepisy nie regulują procedury wyznaczania takich osób.
Zapisana konieczność
Źródłem obowiązków, które spoczywają na pracodawcy w zakresie wyznaczenia podwładnych do wykonywania działań z zakresu pierwszej pomocy i ewakuacji załogi, jest art. 2091 kodeksu pracy. Przewiduje on konieczność zapewnienia środków niezbędnych do udzielania pierwszej pomocy w nagłych wypadkach, zwalczania pożarów i ewakuacji pracowników, jak również wyznaczenie osób odpowiedzialnych z tego tytułu.
Brak definicji
Niestety, ten przepis nie reguluje ważnego dla praktyki zagadnienia – w jaki sposób pracodawca ma to zrobić. Biorąc pod uwagę tę lukę i brak legalnej definicji wyznaczenia pracownika, trzeba się odwołać do potocznego rozumienia słowa „wyznaczenie". Zgodnie ze słownikową definicją jest to wskazanie osoby, której zostanie powierzona jakaś funkcja, stanowisko czy zadanie.
Co do zasady decyzję dotyczącą wyznaczenia pracownika do udzielania pierwszej pomocy pracodawca podejmuje samodzielnie, biorąc pod uwagę jego przydatność do wykonywania zadań z zakresu pierwszej pomocy. Nie można jednak...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta