Nobel za zabijanie pasożytów
Nagrodę dostali Chinka, Japończyk i Irlandczyk – wynalazcy leków przeciw chorobom tropikalnym.
łukasz kaniewski
Chince Youyou Tu życie zawdzięczają miliony ludzi. To ona wynalazła artemizynę, najskuteczniejszy dziś lek na malarię, który zastąpił chininę i chlorochininę. Za to osiągnięcie badaczka otrzymała połowę tegorocznej Nagrody Nobla w dziedzinie medycyny. Drugą połową nagrody podzielili się panowie Satoshi Ōmura z Japonii i Irlandczyk William C. Campbell. Opracowali oni zupełnie nową kategorię leków, które udowodniły swoją skuteczność w walce ze ślepotą rzeczną i słoniowacizną tropikalną. Zapewne okażą się też świetną bronią przeciw innym chorobom pasożytniczym.
Owady, nicienie i ludzie
Malaria to choroba przenoszona przez komary, za pośrednictwem których do organizmu człowieka dostają się pierwotniaki – zarodźce Plasmodium. Pierwotniaki najpierw infekują wątrobę, a następnie niszczą czerwone płytki krwi. Na malarię cierpi około 220 mln ludzi. Co roku 600 tys. z nich umiera.
Ślepota rzeczna wprawdzie nie zabija, ale okalecza. Z 37 mln ludzi na nią chorujących 300 tys. zupełnie nic nie widzi. Chorobę przenoszą muchy, z których do organizmu ludzkiego trafiają robaki: nicienie. Często migrują one do oczu, powodując pogorszenie lub zupełną utratę wzroku.
Nicienie, ale przenoszone przez komary, wywołują też słoniowaciznę tropikalną. Choroba ta powoduje bardzo ciężkie deformacje ciała, najczęściej nóg i genitaliów,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta