Ile wypoczynku po służbie w nocy
Tak jak pracownicy kodeksowi również policjanci mają już zagwarantowany odpoczynek dobowy i tygodniowy. To wynik dostosowania ich ustawy pragmatycznej do unijnych przepisów.
Małgorzata Jankowska
Czas pełnienia służby policjanta jest określony wymiarem jego obowiązków z uwzględnieniem prawa do wypoczynku. Z tym że zadania służbowe policjanta powinny być tak ustalone, aby możliwe było ich wykonanie w ramach 40-godzinnego tygodnia służby, w trzymiesięcznym okresie rozliczeniowym. Tak wynika z art. 33 ustawy o Policji.
Ustalone granice
Choć tygodniowa norma czasu służby ustalona została na podobnym poziomie jak pracowników zatrudnionych na podstawie kodeksu pracy (tu jest sztywna), przepisy ustawy o Policji nie określają ani normy dobowej ani liczby dni w tygodniu, w których policjant może pełnić służbę. O tym, jak w tych ustalonych ustawowo granicach zorganizowana ma być służba policjantów przesądza dopiero rozporządzenie z 18 października 2001 r. w sprawie rozkładu czasu służby policjantów (patrz podstawa prawna).
Określa ono nie tylko tygodniowy oraz dzienny wymiar czasu służby policjantów, zmianowy i podstawowy rozkład ich czasu służby, przypadki jego przedłużania ponad ustaloną normę i sposób pełnienia dyżurów domowych przez funkcjonariuszy, ale także warunki i tryb udzielania policjantom czasu wolnego lub przyznawania im rekompensaty pieniężnej za dłuższą służbę. Wymienia również grupy funkcjonariuszy zwolnionych z pełnienia służby w porze nocnej, niedziele i święta....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta