Co decyduje o stażu w administracji
Żadna przerwa między odejściem ze służby w Straży Granicznej a podjęciem pracy nie przeszkodzi już w zaliczeniu jej do stażu pracy. Takie zmiany wprowadzają regulacje, które wejdą w życie 10 października 2015 r.
W służbie cywilnej do okresów pracy uprawniających do dodatku za wieloletnią pracę w tej służbie wlicza się wszystkie poprzednie zakończone okresy zatrudnienia bez względu na występujące między nimi przerwy oraz sposób ustania stosunku pracy. A także inne udowodnione okresy, jeżeli z mocy odrębnych przepisów podlegają one wliczeniu do okresu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownicze. Tak wynika z art. 90 ustawy o służbie cywilnej (dalej usc). Podobnie zresztą ustala się staż w przypadku nagrody jubileuszowej (art. 91 usc) czy odprawy emerytalno-rentowej (art. 94 usc).
W ustawach pragmatycznych
Te inne okresy, które mogą być uwzględnione w stażu pracy, wymienia m.in. art. 301 kodeksu pracy (okres czynnej służby wojskowej) oraz art. 302 kp (okres służby w Policji, Urzędzie Ochrony Państwa, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służbie Kontrwywiadu Wojskowego, Służbie Wywiadu Wojskowego, Centralnym Biurze Antykorupcyjnym, Służbie Więziennej, Straży Granicznej i Państwowej Straży Pożarnej). I jak wskazują te przepisy, wymienione w nich okresy są zaliczane do okresu zatrudnienia w zakresie i na zasadach przewidzianych odrębnymi przepisami.
Chodzi tu o przepisy ustaw regulujących kwestie dotyczące stosunku służbowego osób pełniących służbę w wymienionych formacjach. Kodeks pracy, który do członków korpusu służby cywilnej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta