Zakładowy staż nadal potwierdzany co dwa lata
Świadectwo pracy dokumentujące zatrudnienie na czas próbny i określony wystawia się co 24 miesiące albo po zakończeniu ostatniej z tych umów. Nie zmieni tego nowelizacja kodeksu pracy.
Ewa Drzewiecka
Po wejściu w życie nowelizacji kodeksu pracy z 25 czerwca 2015 r. (DzU z 2015 r., poz. 1220) okres zatrudnienia na podstawie umowy o pracę na czas określony, a także łączny okres zatrudnienia na podstawie kilku takich umów (nie więcej niż trzech) zawieranych między tymi samymi stronami stosunku pracy, nie będzie mógł przekraczać 33 miesięcy (nowy art. 251 § 1 k.p.). Jednocześnie obowiązywać będą wyjątki od stosowania powyższej zasady, przez co w praktyce zawieranie terminowych angaży będzie mogło trwać dłużej.
Dla pracodawców wprowadzenie nowych reguł zawierania umów na czas określony oznaczać będzie obowiązek wydania świadectwa pracy między zakończeniem jednego, a zawarciem drugiego terminowego kontraktu według obecnie obowiązujących reguł. Zasady wydawania tych dokumentów nie zmienią się bowiem po wejściu w życie nowelizacji, mimo że modyfikacji ulegnie treść przepisu dotyczącego zbiorczego świadectwa pracy. Wprowadzone zmiany polegają bowiem wyłącznie na tym, że z treści przepisu wykreślono umowy na czas wykonania określonej pracy,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta