Zmiany w postępowaniu sądowoadministracyjnym
Wymóg doręczeń bezpośrednich wprowadzony nowelą ustawy nie będzie dotyczył m.in. wniosku o sporządzenie i doręczenie uzasadnienia wyroku oraz wniosku o stwierdzenie prawomocności orzeczenia.
Piotr Gołaszewski
W szóstej części cyklu kontynuujemy omawianie zmian dotyczących przebiegu postępowania przed sądem administracyjnym pierwszej instancji. Są to istotne elementy nowelizacji Prawa o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (dalej „ppsa"), która weszła w życie 15 sierpnia 2015 r.
Wstrzymanie wykonania po nowemu
Wspomniana nowelizacja, dokonana ustawą z 9 kwietnia 2015 r. o zmianie ustawy – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (dalej jako „ustawa nowelizująca") – m.in. w zakresie dotyczącym postępowania przed sądem administracyjnym pierwszej instancji – wprowadza wiele istotnych dla praktyki zmian. Dotyczą one m.in. momentu wygaśnięcia wstrzymania wykonania zaskarżonego aktu lub czynności.
W znowelizowanym art. 61 § 6 ppsa wyeliminowano słabości poprzedniej regulacji związane z oddaleniem skargi. Obecnie jasne jest, że takie wstrzymanie – również za sprawą zmienionego brzmienia art. 152 ppsa – trwa w zasadzie aż do czasu prawomocnego zakończenia postępowania sądowoadministracyjnego.
Szczególnie istotne jest to w przypadku oddalenia skargi, gdyż w dotychczasowym stanie prawnym wstrzymanie wykonania zaskarżonego aktu lub czynności upadało wraz z wydaniem orzeczenia przez sąd pierwszej instancji i musiało być ponownie udzielane przez Naczelny Sąd Administracyjny dopiero po wniesieniu środka...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta