Elektroniczne papierosy: szansa czy zagrożenie
E-papierosy nie są problemem, ale rozwiązaniem problemu – przekonywali eksperci i lekarze.
E-papierosy są nowoczesną używką nikotynową i najbardziej obiecującym produktem redukującym szkodliwe następstwa palenia tytoniu. W przypadku tych produktów nie występuje proces spalania, a co za tym idzie, nie ma toksycznych substancji tworzonych w tym procesie. Nikotyna jest wprowadzana do organizmu w formie aerozolu z zawartością gliceryny lub glikolu propylenowego, a nie poprzez dym papierosowy.
Według szacunków z e-papierosów korzysta obecnie ok. 2 mln Polaków. W Polsce ta kategoria produktowa rozwija się w tempie ok. 30 proc. rocznie.
Restrykcyjny projekt
Polskie Ministerstwo Zdrowia przedłożyło niedawno do konsultacji projekt nowelizacji ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych, który ma dostosować krajowe prawodawstwo do wymagań dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/40/UE. Zawarło w nim znacznie bardziej restrykcyjne przepisy, niż przewiduje dyrektywa tytoniowa. I te bardziej restrykcyjne przepisy dotyczą właśnie elektronicznych papierosów. Ministerstwo Zdrowia proponuje na przykład wprowadzenie zakazu używania e-papierosów w miejscach publicznych, jednocześnie wskazując, że ich użytkownicy mogą z nich korzystać wyłącznie w wyznaczonych palarniach.
Ministerstwo chce również całkowitego zakazu sprzedaży e-papierosów...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta