Rozwiązanie odpisu aktualizującego trzeba ująć w księdze
Jeśli przedsiębiorcy uda się odzyskać od dłużnika należność, na którą utworzył odpis aktualizujący zaliczony wcześniej do kosztów, będzie musiał zwiększyć przychody o odpowiednią kwotę. Powinien ją wykazać w kolumnie 8 pkpir.
- Prowadzę podatkową księgę przychodów i rozchodów. W listopadzie 2014 r. zaliczyłem do kosztów uzyskania przychodów odpis aktualizujący należności wobec firmy A z tytułu dostawy w lutym 2014 r. (z terminem płatności do 6 marca 2014 r.) towarów handlowych w wysokości 14 600 zł. Przyczyną utworzenia odpisu aktualizującego było postawienie firmy A w stan likwidacji. 4 września 2015 r. firma A uregulowała zaległe należności. Ustały zatem przyczyny utworzenia tego odpisu. Czy w prowadzonej przez mnie podatkowej księdze powinienem ująć to zdarzenie? – pyta czytelnik.
Stosownie do art. 14 ust. 2 pkt 7c ustawy o PIT przychodem z działalności gospodarczej jest również równowartość odpisów aktualizujących wartość należności, uprzednio zaliczonych do kosztów uzyskania przychodów, w przypadku ustania przyczyn, dla których utworzono te odpisy >patrz ramka.
Przyczyny, z powodu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta