Gwarancja zatrudnienia wiele lat przed emeryturą
Czteroletnia ochrona przedemerytalna przed zwolnieniem z pracy oraz zmianą warunków zatrudnienia, o której mowa w art. 39 k.p., może się wydłużyć w okresie przejściowym maksymalnie do pięciu lat i czterech miesięcy.
W myśl art. 39 kodeksu pracy pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę etatowcowi, któremu brakuje nie więcej niż cztery lata do osiągnięcia wieku emerytalnego, jeżeli okres zatrudnienia umożliwia mu uzyskanie prawa do emerytury z osiągnięciem tego wieku. Zakaz wypowiadania osobie w wieku przedemerytalnym dotyczy każdej umowy o pracę, bez względu na to, czy jest ona zawarta na czas określony, czas nieokreślony czy na okres próbny. Jednak zakaz nie chroni pracownika przed rozwiązaniem umowy terminowej wraz z upływem czasu, na który została zawarta.
Kiedy nie działa
Ochrona przedemerytalna nie działa, gdy warunek braku nie więcej niż czterech lat do osiągnięcia wieku emerytalnego przestanie istnieć. Staje się to w momencie, gdy pracownik osiągnie wiek umożliwiający mu nabycie prawa do emerytury. Następnego dnia po osiągnięciu wieku emerytalnego szef może podjąć kroki przewidziane w art. 42 k.p. mające na celu zmianę warunków umowy o pracę. Natomiast do tego czasu szefowi tylko wyjątkowo, w przypadkach określonych w kodeksie pracy, wolno złożyć wypowiedzenie zmieniające zatrudnionym w wieku przedemerytalnym.
Zakazu wypowiadania warunków pracy lub płacy osobom w wieku przedemerytalnym nie stosuje się w razie:
- uzyskania przez pracownika prawa do renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy (art. 40 k.p.) – nie ma wtedy podstaw, aby dodatkowo...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta