Nieoskładkowane mleko dla załogi
Pracodawca nie musi uwzględniać w podstawie składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe wartości mleka, które udostępnia pracownikom do spożycia, jeśli nie mają oni z tego tytułu prawa do ekwiwalentu, a miesięczna wartość świadczenia nie przekracza 190 zł.
Tak uznał ZUS w Lublinie w decyzji wydanej 2 września 2015 r. (WPI/ 200000/43/963/2015).
Przedsiębiorca wskazał we wniosku o wydanie interpretacji, że przy prowadzonej działalności gospodarczej zatrudnia pracowników, którym zamierza dobrowolnie finansować mleko o wartości nieprzekraczającej 190 zł miesięcznie na osobę. Chce je opłacać z własnych środków obrotowych i przyznawać podwładnym wykonującym pracę na stanowiskach, na których występują czynniki szkodliwe dla zdrowia. Podwładni będą uprawnieni wyłącznie do otrzymania świadczenia rzeczowego – tj. mleka, bez możliwości zamiany go na ekwiwalent pieniężny. Mleko będzie wydawane pracownikom do spożycia wyłącznie w dniach świadczenia przez nich pracy. Zatrudnieni będą je spożywać w pomieszczeniach firmy bez możliwości wyniesienia do domu. Wartość otrzymywanego przez pracowników mleka będzie stanowić ich przychód z tytułu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta