Społeczna inspekcja pracy – strażnik warunków BHP czy etatów
Prawnicy kancelarii CMS opisują zagadnienia zbiorowego prawa pracy i wyjaśniają czytelnikom, jak je stosować w praktyce.
Problem z praktyki Społeczna inspekcja pracy (sip) budzi dziś wiele skrajnych emocji. Ma dbać o bezpieczne warunki pracy i chronić uprawnienia pracownicze. Stanowi ramię związku zawodowego do zadań z zakresu przestrzegania stanu BHP w zakładzie. Z kolei pracodawcy uznają ją za relikt minionych czasów. Jaką rolę odgrywa dziś w praktyce? Czy w obecnej formie nadal jest potrzebna?
Mocna pozycja
Kompetencje społecznej inspekcji pracy nie ograniczają się jedynie do kontroli przestrzegania przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy w firmie. Inspektorzy mogą także uczestniczyć w ustalaniu okoliczności i przyczyn wypadków przy pracy, a nawet kontrolować przestrzeganie przepisów prawa pracy, np. z zakresu czasu pracy. Jeśli stwierdzą naruszenia, mogą wydać pracodawcy zalecenie ich usunięcia.
Jest jednak coś, co czyni społeczną inspekcję pracy atrakcyjną dla pracowników. Magnesem jest ochrona przed zwolnieniem. Pracodawca nie może rozwiązać umowy o pracę ze społecznym inspektorem pracy w czasie trwania kadencji (cztery lata) oraz przez rok po jej zakończeniu. W praktyce oznacza to pięcioletnią gwarancję utrzymania się na...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta