Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Błąd w składkach zaniży kwotę zasiłku

08 października 2015 | Praca i ZUS | Aldona Salamon
Rys. 1
źródło: Rzeczpospolita
Rys. 1
Kartoteka płacowa
źródło: Rzeczpospolita
Kartoteka płacowa
Korekta kartoteki
źródło: Rzeczpospolita
Korekta kartoteki

Jeśli zakład nadpłacił składki na ubezpieczenia pracownika, to po ich zwrocie nie tylko musi się rozliczyć z podwładnym, ale też sprawdzić, czy trzeba mu wyrównać wypłacone zasiłki. Ustalenie kwoty do wypłaty jest szczególnie trudne, gdy część zarobków podwładnego nie wchodzi 
do podstawy zasiłkowej.

Aldona Salamon

Podstawę wymiaru zasiłku chorobowego (i pozostałych świadczeń z ubezpieczenia społecznego) ustala się jako przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone pracownikowi za 12 miesięcy poprzedzających ten, w którym powstała niezdolność do pracy. Jeśli niezdolność do pracy powstała przed upływem 12 miesięcy, średnią ustala się z przychodu za pełne kalendarzowe miesiące ubezpieczenia chorobowego. Wynika to z art. 36 ustawy zasiłkowej.

30 przeciętnych płac

Z definicji wynagrodzenia wynika, że chodzi o przychód pracownika, który stanowi podstawę wymiaru składki na ubezpieczenie chorobowe, po odliczeniu potrąconych z niego składek na ubezpieczenia emerytalne, rentowe i chorobowe, finansowanych z jego środków. Zwykle jest to 13,71 proc. Jeśli jednak przychód pracownika osiągnął w danym roku graniczną wysokość, po przekroczeniu której nie pobiera się już składek emerytalno-rentowych, od wynagrodzenia pracownika odlicza się tylko faktyczną wysokość potrąconych składek. Ta granica to równowartość 30 stawek prognozowanej na dany rok wysokości przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia. W 2015 r. jest to 118 770 zł.

Faktyczne odliczenie

Zatem licząc zasiłek, pracodawca nie zawsze odlicza 13,71 proc. z przychodu. Może się bowiem okazać, że z pensji pracownika już dawno potrącanych jest mniej składek....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10264

Wydanie: 10264

Spis treści
Zamów abonament