Reguły wewnętrzne ważne jak ustawa
Badając przestrzeganie BHP, inspektor pracy bardziej skupi się na tym, czy pracodawca realizuje postanowienia zawarte w przepisach wykonawczych niż w kodeksie pracy. Szef nie ukryje też przed nim firmowych reguł współpracy.
Zadania Państwowej Inspekcji Pracy szczegółowo określa ustawa z 13 kwietnia 2007 r. o Państwowej Inspekcji Pracy (tekst jedn. DzU z 2015 r., poz. 640, dalej ustawa o PIP). Jeśli kontrolowany podmiot będzie je znał, uniknie nieporozumień przy wizycie inspektora.
W granicach ustawy
Dla PIP podstawowym przepisem regulującym zakres działania organów kontrolnych, jakimi są inspektorzy pracy, jest art. 1 ustawy o PIP. Zgodnie z nim jest to organ powołany do sprawowania nadzoru i kontroli przestrzegania prawa pracy, w szczególności przepisów i zasad bezpieczeństwa i higieny pracy, a także przepisów dotyczących legalności zatrudnienia i innej pracy zarobkowej.
Szczegółowy zakres kontroli inspektorów jest bardzo szeroki i określa go art. 10 ustawy o PIP. Punkt po punkcje wymienia, jakie zagadnienia mogą oni badać. Ich znajomość jest kluczowa, aby właściwie poznać pole zainteresowania inspektorów. Dzięki temu pracodawca nie będzie miał wątpliwości, czy kontrolerowi wolno sprawdzać określone zagadnienie w firmie.
Rozległe prawo pracy
Podstawowe zadanie PIP polega na sprawowaniu nadzoru i kontroli przestrzegania przepisów prawa pracy. W szczególności dotyczy to regulacji zasad bezpieczeństwa i higieny pracy, wynagrodzenia za pracę i innych świadczeń wynikających ze stosunku pracy, czasu pracy,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta