Wzory przemysłowe mogą być utworami
Rozmowa | Wygląd produktu może być zakwalifikowany jednocześnie jako wzór przemysłowy oraz jako utwór – mówi Barbara Załęcka, radca prawny, aplikant rzecznikowski w FKA Furtek Komosa Aleksandrowicz.
Rz: Dlaczego przedsiębiorcy zabiegają o jak najdłuższą ochronę dla swoich wzorów przemysłowych?
Barbara Załęcka: Wzór przemysłowy to, skrótowo rzecz ujmując, wygląd produktu. Przedsiębiorcy dążą do tego, aby ich produkty posiadały ciekawy design, by w ten sposób zyskać rynkową przewagę. Ponoszą przy tym, rzecz jasna, koszty. Aby ich wysiłek nie został zaprzepaszczony przez konkurentów, prawo przyznaje im możliwość uzyskania czasowego monopolu (maksymalnie 25-letniego) na wykorzystanie opracowanego wzoru, tj. posługiwanie się określonym designem.
Przepisy prawa własności przemysłowej o wzorach nie są jedyną regulacją, która chroni zewnętrzną postać wytworów. Jest też ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Na jej podstawie chronione są utwory, definiowane jako każdy przejaw działalności twórczej o indywidualnym charakterze. Ustawa o prawie autorskim wymienia utwory wzornictwa przemysłowego jako objęte ochroną prawnoautorską. Co do zasady czas trwania majątkowych praw autorskich to czas od ustalenia utworu do upływu 70 lat po śmierci twórcy. W odniesieniu do utworu, do którego autorskie prawa majątkowe przysługują z mocy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta