Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Niepewność większa niż zwykle

08 stycznia 2016 | Ekonomia
autor zdjęcia: Rafał Guz
źródło: Fotorzepa

Globalna gospodarka wkracza w 2016 rok z kilkoma nierozstrzygniętymi, generującymi olbrzymią niepewność, dylematami o charakterze ekonomicznym – pisze główny ekonomista Polskiej Rady Biznesu.

Janusz Jankowiak

Globalna gospodarka znajduje się pod wpływem rozbieżnych kierunków polityki monetarnej w Stanach Zjednoczonych i w pozostałej części świata. Olbrzymi wpływ na prognozy ma też niepewność co do kształtowania się cen ropy naftowej. Rozpoczęcie cyklu podwyżek stóp procentowych przez Fed oraz perspektywa utrzymania się niskiej ceny pieniądza w Europie, Japonii i Chinach przesądza o kierunku przepływu kapitału i wycenie aktywów. Przed nami jednak mnóstwo znaków zapytania. Źródłem większej niż zazwyczaj niepewności staje się polityka. Mamy dużo ognisk ostrych konfliktów rozsianych po całym świecie, w tym również bardzo blisko nas, bo w Europie.

Fed się ruszył i co dalej?

Grudniowa podwyżka stóp w Stanach, dobrze przygotowana i doskonale zakomunikowana, została przyjęta – jak każde wyczekiwane wydarzenie – z ulgą. Wywołała też początkowo euforię na rynku finansowym. Czego jednak wciąż nie wiemy?

Po pierwsze – jak wobec perspektywy kontynuacji cyklu podwyżek o niepewnej skali zachowywać się będzie tym razem dolar? Historyczne doświadczenia z cyklem dolara (pięć przypadków w ostatnich 30 latach: 1986, 1994, 1999, 2004, 2013) wskazują, że wzmacniał się on średnio o 3 proc. wobec ważonego handlowo koszyka walut na cztery miesiące przed pierwszą podwyżką stóp, później w ciągu roku rósł o...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10338

Wydanie: 10338

Spis treści
Zamów abonament