Dotacje na pilotażowe i demonstracyjne wersje nowych produktów
Narodowe Centrum Badań i Rozwoju przyzna wsparcie na prowadzenie prac rozwojowych sprzyjających tworzeniu nowych produktów. O pieniądze mogą się starać zarówno małe i średnie firmy, jak i te duże. Nabór wniosków będzie prowadzony do końca lutego.
Michał Kołtuniak
Celem konkursu jest wybór projektów, które opierając się na prowadzeniu prac rozwojowych nad produktami lub technologiami, pozwolą stworzyć ich prototypy lub wersje pilotażowe (demonstracyjne) i ostatecznie pozwolą wprowadzić na rynek nowy produkt (towar, usługę, proces). Wynika z tego, że zasadniczym elementem projektu powinny być prace rozwojowe, a ich efektem innowacje produktowe lub procesowe.
Unijne rozporządzenie
Prace rozwojowe, zgodnie z unijnymi przepisami, oznaczają zdobywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności z dziedziny nauki, technologii i biznesu oraz innej stosownej wiedzy i umiejętności w celu opracowywania nowych lub ulepszonych produktów, procesów lub usług. Mogą one także obejmować czynności mające na celu pojęciowe definiowanie, planowanie oraz dokumentowanie nowych produktów, procesów i usług. Ponadto eksperymentalne prace rozwojowe mogą obejmować opracowanie prototypów, demonstracje, opracowanie projektów pilotażowych, testowanie i walidację nowych lub ulepszonych produktów w otoczeniu stanowiącym model warunków rzeczywistego funkcjonowania, których głównym celem jest dalsze ich doskonalenie....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta