Szef przeczyta osobiste wyznania podwładnego
W uzasadnionych przypadkach przełożony może przeglądać prywatną korespondencję pracownika wysyłaną podczas godzin pracy za pośrednictwem komunikatorów internetowych czy poczty elektronicznej.
To wyrok Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu z 12 stycznia 2016 r. (61496/08).
O co chodziło
Sprawę rozpatrzono w wyniku wniesienia 15 grudnia 2008r. przez Bogdana Barbulescu, obywatela Rumunii, skargi indywidualnej do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka (dalej: ETPC). Od 1 sierpnia 2004 r. do 6 sierpnia 2007 r. pracował on jako inżynier ds. sprzedaży w prywatnym przedsiębiorstwie. Na prośbę pracodawcy stworzył konto na Yahoo Messenger (YM), aby kontaktować się z klientami.
13 lipca 2007 r. pracodawca poinformował go, że jego konto YM było monitorowane od 5 lipca do 13 lipca 2007 r. Z tej kontroli wynikało, że używał służbowego komputera do celów prywatnych, co było zakazane w wewnętrznym regulaminie u pracodawcy. Skarżący pisemnie oświadczył, że używał konta Yahoo Messenger tylko w celach służbowych. W odpowiedzi otrzymał od pracodawcy 45-stronicowy transkrypt prywatnych rozmów, które Barbulescu przeprowadził z narzeczoną i z bratem z Yahoo...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta