Miasteczko takie jak dawniej
Jest synagoga i większość podcieniowej zabudowy żydowskiego rynku, za pierzeją wschodnią deweloper buduje mieszczańską kamienicę. W Biłgoraju powstaje niezwykłe osiedle nawiązujące do architektury miasteczek kresowych.
Miasteczko powstaje w dolinie Białej Łady, na niezagospodarowanych przez lata terenach. Ma nawiązywać do klimatu architektonicznego wielokulturowych miasteczek kresowych z XIX i XX wieku.
– Nie budujemy skansenu, ale miasteczko użytkowe, w którym w pięknym otoczeniu będzie można mieszkać, żyć i prowadzić usługi – zaznacza Tadeusz Kuźmiński, biznesmen z Biłgoraja, spiritus movens przedsięwzięcia.
Kuźmiński to niegdyś współzałożyciel firmy Ambra, producenta win musujących. Później do Biłgoraja sprowadził niemiecką grupę Model, producenta tektury falistej i litej. Od kilku lat skupia się na realizacji unikalnego w skali kraju przedsięwzięcia „Miasto na szlaku kultur", któremu patronuje założona dekadę temu fundacja „Obywatelska przedsiębiorczość na rzecz integracji rozwoju gospodarczego, kultury, turystyki i sportu oraz zachowania tradycji regionów kresowych – Biłgoraj XXI". Kuźmiński był wśród jej fundatorów.
Przedsięwzięcie pochłonęło już niemal 30 mln zł, z czego ponad połowa poszła na wykup gruntów. Inwestycja docelowo ma objąć ok. 35 hektarów. – Część jest w trakcie wykupu lub...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta