Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kto podejmuje decyzje w spółce

12 lutego 2016 | Prawo w biznesie | Anna Borysewicz
Wzór uchwały w sprawie pozbawienia partnera prawa reprezentowania spółki
źródło: Rzeczpospolita
Wzór uchwały w sprawie pozbawienia partnera prawa reprezentowania spółki

Każdy partner może samodzielnie reprezentować spółkę, a prawo to obejmuje wszelkie czynności sądowe i pozasądowe. Jest jednak możliwość odebrania mu tego uprawnienia.

Umowa może jednak wprowadzać odmienne regulacje w tym zakresie albo poprzez wyłączenie – już w jej pierwotnym brzmieniu – prawa konkretnego wspólnika do reprezentacji podmiotu >patrz przykład 1, albo poprzez wprowadzenie stosownych zasad współdziałania przy dokonywaniu czynności prawnych (np. łączne działanie dwóch partnerów albo jednego partnera i prokurenta lub pełnomocnika) >patrz przykład 2. Wykluczenie w pierwotnej wersji umowy spółki samodzielnego prawa do jej reprezentacji, co oczywiste, wymaga zgody partnera wyrażonej najpóźniej przy zawieraniu umowy. Istotne jest jednak, że prawa reprezentowania spółki partnerskiej nie można ograniczyć ze skutkiem wobec osób trzecich.

Przykład 1

Spółka partnerska składa się z trzech wspólniczek – pań: Karoliny, Pauliny oraz Aleksandry. Partnerki ustaliły, że tylko panie Karolina i Paulina będą uprawnione do samodzielnej reprezentacji spółki, a pani Aleksandra wyraziła na to zgodę, składając przy zawieraniu umowy spółki stosowne oświadczenie. W umowie znalazł się zatem zapis, że spółkę reprezentują panie: Karolina i Paulina, każda z nich zaś – samodzielnie. Postanowienie takie jest dopuszczalne.

Przykład 2

W umowie spółki partnerskiej postanowiono, że do składania oświadczeń woli w imieniu podmiotu uprawnieni są dwaj...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10368

Wydanie: 10368

Spis treści
Zamów abonament