Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Sąd ma prawo żądać od notariusza dokumentu

12 lutego 2016 | Prawo w biznesie | Agnieszka Kosińska
Agnieszka 
Kosińska, radca prawny we wrocławskim biurze 
Rödl & Partner
źródło: materiały prasowe
Agnieszka 
Kosińska, radca prawny we wrocławskim biurze 
Rödl & Partner

Każdy obowiązany jest przedstawić na zarządzenie sądu w oznaczonym terminie 
i miejscu dokument znajdujący się w jego posiadaniu i stanowiący dowód faktu istotnego dla rozstrzygnięcia sprawy, chyba że dokument ten zawiera informacje niejawne (art. 248 § 1 k.p.c.). Obowiązek ten dotyczy także notariusza i obejmuje sporządzane przez niego akty notarialne.

Tak uznał Sąd Najwyższy w uchwale z 18 listopada 2015 r., III CZP 69/15.

Sąd rejonowy rozpoznający sprawę z powództwa spółki akcyjnej przeciwko spółce z o.o. o zapłatę, działając na podstawie art. 248 kodeksu postępowania cywilnego (k.p.c.), wezwał notariusza do przedstawienia – w terminie trzech dni – wypisu aktu notarialnego dotyczącego nadzwyczajnego zgromadzenia wspólników pozwanej spółki z o.o. Dokument ten stanowił bowiem według sądu rejonowego dowód pozwalający na ustalenie statusu prawnego strony pozwanej, co miało znaczenie dla dalszego toku sprawy.

Notariusz odmówił przedstawienia tego aktu. Powołał się przy tym na art. 110 ustawy z 14 lutego 1991 r. – Prawo o notariacie (p.n.) stanowiący, iż wypisy aktu notarialnego wydaje się stronom aktu lub osobom, dla których zastrzeżono w akcie prawo otrzymania wypisu, a także ich następcom prawnym. Jednak za zgodą stron lub na podstawie prawomocnego postanowienia właściwego sądu okręgowego wypis aktu notarialnego może być wydany również innym osobom. Sąd rejonowy po ponowieniu wezwania i kolejnej odmowie skazał notariusza na grzywnę.

Notariusz wniósł zażalenie. Sąd okręgowy podczas rozpoznawania sprawy powziął wątpliwości...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10368

Wydanie: 10368

Spis treści
Zamów abonament