Dla kogo audyty energetyczne
Celem kontroli energetycznej jest uzyskanie wiedzy o profilu istniejącego zużycia energii u przedsiębiorcy oraz określenie sposobu i ilości możliwej do uzyskania opłacalnej oszczędności prądu.
Nieustannie rosnąca liczba obowiązków generowanych przez przepisy ochrony środowiska Unii Europejskiej jest częścią biznesowego krajobrazu dla przedsiębiorstw z sektorów energii i produkcji przemysłowej. Przedsiębiorstwa działające w branży handlu i usług zdecydowanie rzadziej brane są na celownik przepisów wdrażających politykę klimatyczną Unii. Regulacje dotyczące audytu energetycznego zawarte w dyrektywie 2012/27/UE w sprawie efektywności energetycznej stanowią istotny wyłom w tej zasadzie, gdyż z założenia mają dotyczyć każdego przedsiębiorcy, który wyrasta ponad kategorię małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP).
Regularne kontrole
Zgodnie z art. 8.4 wspomnianej dyrektywy państwa członkowskie są zobowiązane wyposażyć swoje porządki prawne w przepisy zapewniające, że duzi przedsiębiorcy będą się poddawać regularnym audytom energetycznym.
W myśl dyrektywy celem audytu energetycznego jest uzyskanie wiedzy o profilu istniejącego zużycia energii u przedsiębiorcy oraz określenie sposobu i ilości możliwej do uzyskania opłacalnej oszczędności energii. Przepisy krajowe mogą zwalniać z obowiązkowego audytu tylko przedsiębiorców, którzy realizują system zarządzania energią lub środowiskiem certyfikowany przez niezależny podmiot zgodnie z właściwymi normami europejskimi lub międzynarodowymi. Zasadniczo na zwolnienia liczyć mogą przedsiębiorcy uczestniczący w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta