Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Został jeszcze tydzień na wybór sposobu opłacania zaliczek

15 lutego 2016 | Podatki | Grzegorz Grochowina

Aby wybrać najkorzystniejszą metodę wpłacania w ciągu roku częściowych kwot należności na PIT, przedsiębiorcy powinni przeanalizować m.in. poziom dochodów, planowane inwestycje, a także rodzaj i profil prowadzonej działalności.

Podatnicy podatku dochodowego od osób fizycznych prowadzący m.in. pozarolniczą działalność gospodarczą mają obowiązek odprowadzać do urzędu skarbowego w ciągu roku zaliczki na podatek dochodowy. Zaliczki te mogą być co do zasady wpłacane za okresy miesięczne lub kwartalne. Podatnicy mogą także wpłacać tzw. zaliczki uproszczone.

Według skali albo liniowo

Najczęstszym sposobem płacenia zaliczek na podatek dochodowy przez osoby prowadzące działalność gospodarczą jest opłacanie zaliczek miesięcznych od uzyskanego dochodu. Zaliczki miesięczne na podatek dochodowy co do zasady ustala się w wysokości różnicy pomiędzy podatkiem należnym od dochodu uzyskanego z działalności gospodarczej od początku roku a sumą zaliczek za poprzednie miesiące. Przy obliczaniu zaliczki, podatnicy opodatkowani według skali podatkowej stosują stawkę 18 proc. lub 32 proc., a dla podatników opodatkowanych podatkiem liniowym stawka wynosi 19 proc. U podatników opodatkowanych według skali podatkowej obowiązek wpłaty zaliczki powstaje, poczynając od miesiąca, w którym ich dochód przekroczy kwotę powodującą obowiązek zapłacenia podatku, tj. 3091 zł, natomiast w przypadku podatku liniowego – od miesiąca, w którym uzyskali oni po raz pierwszy dochód z działalności.

Raz na trzy miesiące

Kwestie związane z opłaceniem kwartalnych zaliczek na podatek...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10370

Wydanie: 10370

Spis treści
Zamów abonament