W pierwszej deklaracji w 2016 r. trzeba wykazać roczną korektę
Firmy, które prowadzą działalność opodatkowaną i zwolnioną z VAT, w rozliczeniu za styczeń lub pierwszy kwartał roku muszą wykazać skutki ustalenia ostatecznego wskaźnika proporcji za 2015 r.
W 2015 r. rozpocząłem prowadzenie działalności gospodarczej. W mojej firmie występuje zarówno sprzedaż opodatkowana VAT, jak i zwolniona z tego podatku, dlatego w 2015 r. podatek naliczony od części nabywanych towarów i usług był rozliczany proporcjonalnie. Proporcja była ustalana w formie protokołu z urzędem skarbowym. Czy odliczony proporcjonalnie podatek jest ostateczny?
Rozliczanie podatku naliczonego odliczanego z zastosowaniem proporcji następuje dwuetapowo. Oznacza to, że:
- w chwili nabycia towaru lub usługi podatek jest odliczany z zastosowaniem współczynnika obliczonego na podstawie obrotów osiągniętych w ubiegłym roku podatkowym (tzw. proporcja wstępna), natomiast
- po zakończeniu roku, w którym miały miejsce zakupy, uwzględniana jest korekta rozliczana zgodnie z faktyczną proporcją sprzedaży, jaką uzyskano w roku, w którym miały miejsce te zakupy (tzw. proporcja końcowa).
Zatem kwota podatku naliczonego do odliczenia ustalona na podstawie proporcji wstępnej nie jest ostateczna (por. interpretację Izby Skarbowej w Poznaniu z 2 września 2014 r., ILPP5/443-138/14-2/KG). Obowiązek korekty wynika wprost z art. 91 ustawy o VAT.
Przykład
Podatek naliczony w 2015 r. od zakupu towarów i usług innych niż składniki majątku trwałego wyniósł łącznie 100 000 zł. W 2015 r. proporcja wstępna...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta