Wydatki na nabycie praw majątkowych są kosztem bezpośrednim
Nabycie praw majątkowych wynikających ze świadectw pochodzenia energii elektrycznej nie powinno być traktowane jako wydatek na nabycie pochodnych instrumentów finansowych.
Tak uznała Izba Skarbowa w Warszawie w interpretacji z 10 listopada 2015 r. (IPPB5/4510-782/15-4/RS).
Spółka prowadzi działalność w zakresie hurtowego obrotu energią elektryczną oraz wytwarzania energii w odnawialnych źródłach wytwórczych (biogazowniach). Z tytułu wytworzonej przez siebie energii elektrycznej spółka otrzymuje od prezesa Urzędu Regulacji Energetyki świadectwa pochodzenia energii elektrycznej (na podstawie art. 9e ust. 1 ustawy – Prawo energetyczne, dalej: uPE). Prawa majątkowe wynikające ze świadectw pochodzenia energii elektrycznej (dalej: prawa majątkowe) zapisywane są na koncie ewidencyjnym spółki prowadzonym przez Towarową Giełdę Energii, a spółka prowadzi obrót nimi na Rynku Praw Majątkowych TGE. Nowelizacja ustawy o CIT wprowadziła w 2015 r. do art. 4a pkt 22 definicję pochodnego instrumentu finansowego, która odwołuje się do definicji instrumentu finansowego, o którym mowa w art. 2 ust. 1 pkt 2 ustawy o obrocie instrumentami finansowymi (dalej: uOIF), z wyłączeniem tytułów uczestnictwa w instytucjach...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta