Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Na jednym wózku z Niemcami

15 lutego 2016 | Ekonomia
źródło: Rzeczpospolita

Polska korzysta z sąsiedztwa najsilniejszej gospodarki Europy. Polityczne oziębienie może temu zaszkodzić.

Paweł rożyński

Kiedy premier Beata Szydło i kanclerz Angela Merkel na piątkowej konferencji prasowej mówiły, niemal nie patrząc na siebie, a prezydent Andrzej Duda w Monachium przekonywał, że traktat polsko-niemiecki nie został wykonany, polscy biznesmeni i ekonomiści zagryzali wargi. Iskrzenie na linii Warszawa–Berlin może niepokoić. Dziennik „Sueddeutsche Zeitung" napisał po wizycie Szydło o zatrutej atmosferze i wykopanym rowie.

– W trakcie co najmniej połowy biznesowych spotkań słyszymy pytania o przyszłość Polski, wzajemnych relacji, o demokrację czy trybunał. Musimy tłumaczyć, że w gospodarce nic się złego nie dzieje. Ten niepokój wykorzystują już lokalni politycy i konkurencja. Chodzi o osłabienie pozycji kraju, z którego pochodzi dużo importu – mówi Roman Przybylski, członek zarządu meblarskiego potentata z Krosna Nowy Styl.

Podobne obawy mają też inne firmy. Na ogół nie chcą o tym głośno mówić, by nie wyjść na „obrońców niemieckich interesów", w czasie gdy wzajemnym prztyczkom nie ma końca. Polski MSZ reaguje już nawet na karnawałowe kukły Jarosława Kaczyńskiego, a posłanka Krystyna Pawłowicz niedawno wzywała do bojkotu niemieckich banków i towarów oraz „wymierzania Niemcom gospodarczych kar", gdy szef CDU/CSU Volker Kauder zagroził sankcjami. Widać też zmianę priorytetów Polski, dzięki czemu ogromne znaczenie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10370

Wydanie: 10370

Spis treści
Zamów abonament