Przekazanie projektu architektonicznego ze stawką 23 proc.
Otrzymanie projektu architektonicznego jest świadczeniem głównym, bez którego nie ma racji bytu przekazanie praw autorskich. W związku z tym obie te czynności stanowią jedną usługę kompleksową, do której stosuje się podstawową stawkę podatku od towarów i usług.
Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w wyroku z 17 grudnia 2015 r. (III SA/Wa 668/15).
Podatnik prowadzi pracownię architektoniczną i sporządza projekty architektoniczne na zlecenie klientów. W umowie z klientem podatnik zobowiązuje się wykonać oraz przekazać projekt architektoniczny wraz z majątkowymi prawami autorskimi. Podatnik zatrudnia na podstawie umowy o pracę pięciu architektów, a także współpracuje z podwykonawcami branżowymi.
Podatnik zapytał, jaką stawkę VAT powinien stosować do usługi sporządzenia projektu architektonicznego oraz przeniesienia majątkowych praw autorskich, gdy projekt wykonuje:
1) podatnik samodzielnie;
2) podatnik przy udziale pracowników i podwykonawców;
3) pracownik.
Zdaniem podatnika należy stosować stawkę 8 proc. VAT do przeniesienia majątkowych praw autorskich do projektu architektonicznego we wszystkich ww. przypadkach z wyjątkiem projektu wykonanego wyłącznie przez pracowników, gdyż w pierwszych dwóch przypadkach osobie wykonującej projekt...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta