Na spotkanie z oprawcą można się przygotować
Informowanie o wypuszczeniu przestępcy z więzienia należy do jego dyrektora albo sędziego. Pokrzywdzeni często wolą wiedzieć, kiedy to nastąpi.
agata Łukaszewicz
W polskich więzieniach i aresztach śledczych przebywa dziś ponad 71 tys. więźniów. Średni wyrok to 4,5 roku więzienia. Tych najcięższych – dożywocia – jest niewiele ponad 350. Choć liczba zabójstw i gwałtów od lat spada na rzecz rosnącej liczby przestępstw gospodarczych, to skazani za nie stanowią niewiele ponad 15 proc. populacji więziennej. Część z nich wychodzi na przepustki, korzysta z przerw w odbywaniu kary czy warunkowych przedterminowych zwolnień. By chronić ich ofiary, w kodeksie karnym wykonawczym wprowadzono przepis, który daje pokrzywdzonym szansę na dowiedzenie się, że ich oprawca będzie korzystał z wolności i przez jaki czas....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta