Parkowanie pod domem pracownika. Czy wolno odliczyć cały VAT?
Pozostawianie firmowego auta na noc w miejscu zamieszkania zatrudnionego potwierdza wykorzystanie pojazdu do celów prywatnych wtedy, gdy samochód ten służy głównie przemieszczaniu się z mieszkania do biura.
Prawo do odliczenia VAT z tytułu nabycia i wszelkich wydatków związanych z używaniem samochodów osobowych, w tym również od wydatków związanych z serwisem, naprawami i zakupem części zamiennych, zależy od sposobu wykorzystania pojazdu przez podatnika. Pełne odliczenie VAT, oprócz pojazdów o specyficznej konstrukcji, dotyczy samochodów wykorzystanych wyłącznie do działalności gospodarczej, a więc pojazdów, których sposób wykorzystywania przez podatnika, potwierdzony prowadzoną przez niego ewidencją przebiegu, wyklucza użycie pojazdu do celów niezwiązanych z działalnością gospodarczą.
Pełne odliczenie VAT jest więc uwarunkowane wprowadzeniem i przestrzeganiem wewnętrznych zasad używania pojazdów, np. w formie regulaminów służących eliminacji ryzyka, że pojazd zostanie użyty do celów innych niż działalność gospodarcza. Stosowanie się przez pracowników do tych zasad powinno podlegać weryfikacji podatnika. Na potwierdzenie sposobu wykorzystania pojazdu podatnik powinien prowadzić ewidencję przebiegu tego pojazdu.
Te zasady wywołują w firmach pytania o to, czy możliwość parkowania samochodem służbowym w miejscu zamieszkania pracownika eliminuje pełne odliczenie VAT od wydatków związanych z tym pojazdem.
Mogłoby się wydawać, że tak. Parkowanie pojazdu w okolicy zamieszkania pracownika sugeruje bowiem...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta