Pierwszy polski gol padł podczas 6-minutowego meczu
Pierwszą futbolówkę przywiózł na polskie ziemie, do Krakowa, Henryk Jordan – lekarz, społecznik, propagator ćwiczeń fizycznych.
Za datę pierwszego meczu piłkarskiego na polskich ziemiach uznano 14 lipca 1894 r. Historyczne wydarzenie miało miejsce podczas drugiego zlotu Towarzystwa Gimnastycznego Sokół. Krakowiacy (białe koszulki i czarne spodenki) zmierzyli się z gospodarzami, lwowiakami (białe koszulki i szare spodenki). Oni też mieli już prawdziwą piłkę, przywiezioną z Wysp Brytyjskich przez miejscowego działacza Edmunda Cenara.
To spotkanie planowano już dwa lata wcześniej, podczas Pierwszego Zlotu Sokolego, jednak nie udało się go przeprowadzić. A i potem nie było łatwo.
– Społeczeństwo było wrogo nastawione do gry w piłkę – mówi „Rzeczpospolitej" historyk Robert Gawkowski. – Sport nie polegał wówczas na rywalizacji, ale na współpracy. Razem. Walka, nawet o piłkę, była zła, bo „my, Polacy, powinniśmy iść razem, ręka w rękę". W domyśle także po to, by walczyć z zaborcą. Dwie polskie drużyny walczące przeciwko sobie były źle widziane. Dlatego też z początku niewiele oddziałów Sokoła zaakceptowało piłkarzy. Gimnastyka, lekkoatletyka, pływanie, wspinaczka – to chętniej.
Tego nastawienia nie zmienił trwający zaledwie sześć minut mecz. Po pierwszym golu – zdobytym dla gospodarzy przez 16-letniego lwowianina Włodzimierza Chomickiego – sędzia, na wyraźne polecenie kierownika zlotu Antoniego Durskiego, odgwizdał koniec spotkania....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta