Problem gorszy od Rosji
Dla europejskich przywódców absolutnym priorytetem jest teraz powstrzymanie fali imigrantów.
Korespondencja z Monachium
Doroczna Konferencja Bezpieczeństwa w Monachium już się kończyła, trwał ostatni panel, gdy na sali podniósł rękę Javier Solana, sekretarz generalny NATO w latach 1995–1999, który negocjował z Rosjanami warunki poszerzenia sojuszu o Polskę, Czechy i Węgry.
– Budowa zalążków kwater dowodzenia na terenie nowych krajów członkowskich jest sprzeczna z Aktem Stanowiącym Rosja–NATO, choć mechanizm ćwiczeń wojsk sojuszu jest do zaakceptowania – oświadczył.
Deklaracja wywołała emocjonalną reakcję szefa polskiej dyplomacji Witolda Waszczykowskiego: – Polska musi mieć prawo do takiego samego wsparcia NATO jak Hiszpania – oświadczył. – Gdy negocjowano ten dokument, Rosja była zupełnie inna, to była Rosja Jelcyna. Co więcej, tamto porozumienie miało charakter polityczny, nie prawny. I Polska nie brała udziału w jego zawarciu – argumentował.
Po stronie Polaka stanął ówczesny ambasador USA przy NATO, a dziś zastępca sekretarza generalnego, Alexander Vershbow: – Akt Stanowiący to dokument elastyczny, który mówi tylko o znaczących siłach. A...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta