Kiedy należy rozliczyć rabat przyznany kontrahentowi
Przed 1 stycznia 2016 r. obniżenie przychodu podatkowego powinno było następować pod datą wystawienia pierwotnej faktury, a nie w momencie wystawienia korekty w związku z udzielonym kontrahentowi rabatem.
Tak orzekł Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 19 stycznia 2016 r. (II FSK 709/14).
Spółka udzielała rabatów potransakcyjnych swoim kontrahentom. Udzielenie takiego rabatu uzależnione było od spełnienia warunków określonych w umowach handlowych. We wniosku o interpretację indywidualną spółka zadała następujące pytanie: czy na gruncie CIT obniżenie przychodu podatkowego z tytułu rabatów, uzależnionych od określonych w umowie warunków, następuje z chwilą uznania rabatu za należny czy przyznania rabatu i jednoczesnego wystawienia faktur korygujących?
Zdaniem spółki właściwym dla obniżenia przychodu podatkowego jest moment spełnienia warunków do uzyskania rabatu, a jest to moment inny niż moment wystawienia faktury. Spółka wskazała, że korekta będzie podyktowana wydarzeniami, które będą miały miejsce po zrealizowaniu transakcji, zatem przyczyna korekty nie jest znana w chwili jej przeprowadzenia.
Organ podatkowy nie przychylił się do stanowiska spółki. Jego zdaniem na podstawie art. 12 ust....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta