Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak rozliczyć sprzedaż środka trwałego

14 marca 2016 | Podatki

Spółki, które pozbyły się części swojego majątku, powinny określić związane z tym przychody i koszty. W szczególności ważny w tej kwestii jest sposób nabycia bądź otrzymania przedmiotu przeprowadzonej transakcji.

Wiele firm ma wątpliwości związane z prawidłowym ustaleniem przychodów, kosztów, a co za tym idzie – należnego podatku. Część problemów zostało omówionych tydzień temu w dodatku poświęconemu tej tematyce (tygodnik „Podatki" z 7 marca). Jako uzupełnienie tej problematyki w tym tygodniu omówimy dodatkowo kwestie związane z podatkowym rozliczeniem sprzedaży środków trwałych.

Podatnik będący osobą prawną, powiększając swój majątek poprzez zakup lub wytworzenie we własnym zakresie środków trwałych o wartości powyżej 3500 zł, może je amortyzować w czasie, gdy przewiduje ich użyteczność na czas dłuższy niż rok. W ten sposób ma możliwość systematycznego wliczania części wartości tych składników majątku do kosztów uzyskania przychodu aż do ich całkowitego zamortyzowania. Wynika to z treści art. 16 ustawy o CIT, który stanowi, że podatnik nie może uznać wydatku na nabycie lub wytworzenie środków trwałych za koszt uzyskania przychodu w sposób jednorazowy. Dość często zdarzają się jednak sytuacje, gdy dany środek trwały przestaje być wykorzystywany w działalności przedsiębiorstwa jeszcze przed jego całkowitym zamortyzowaniem i zostaje sprzedany. I tu pojawia się pytanie: jak należy rozliczyć taką sprzedaż według przepisów ustawy o CIT?

Ostatni odpis w miesiącu zbycia

Gdy w momencie sprzedaży...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10394

Wydanie: 10394

Spis treści
Zamów abonament