Wynajem auta pracownikowi z prawem do pełnego odliczenia
Ograniczenie prawa do odliczenia podatku naliczonego nie ma zastosowania, gdy samochód jest wykorzystywany wyłącznie do celów firmowych. W pewnych przypadkach można za nie uznać odpłatne udostępnienie pojazdu osobom zatrudnionym.
Ograniczenia przewidziane w ustawie o VAT (art. 86a) w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego od wydatków związanych z pojazdami samochodowymi nie mają zastosowania w przypadku, gdy pojazd taki wykorzystywany jest wyłącznie do celów działalności gospodarczej podatnika. Przepisy definiują jednak specyficznie, co oznacza „wykorzystywanie wyłącznie dla celów działalności gospodarczej". Mianowicie wyróżniają dwie kategorie użytku wyłącznie do celów działalności gospodarczej:
- kategorię opartą na konstrukcji pojazdu oraz
- kategorię opartą na sposobie wykorzystywania pojazdu, potwierdzonym prowadzoną kilometrówką.
Kilometrówka nie zawsze potrzebna
W niniejszym artykule skupimy się na tej drugiej kategorii pojazdów wykorzystywanych wyłącznie do działalności gospodarczej podatnika. Aby spełnić warunki dla pełnego odliczenia VAT, sposób wykorzystywania pojazdów przez podatnika musi wykluczać ich użycie do celów niezwiązanych z działalnością gospodarczą, co powinno być potwierdzone zarówno w formie wewnętrznych regulaminów i zasad, jak i prowadzonej kilometrówki.
Są jednak przypadki, gdy podatnicy są zwolnieni z obowiązku prowadzenia kilometrówki, a mimo to przysługuje im pełne prawo do odliczenia VAT. Sytuacje te dotyczą przede wszystkim pojazdów...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta