Zachód zamyka rynek pracy dla firm z krajów nowej UE
Komisja Europejska demontuje wspólny rynek pracy.
ROBERT PRZYBYLSKI
Pod pozorem walki z dumpingiem socjalnym KE zamyka zachodnioeuropejski rynek pracy dla pracowników z krajów o niższych kosztach. W rezultacie polskie przedsiębiorstwa będą mniej konkurencyjne na zachodnioeuropejskim rynku.
Komisja przedstawiła 8 marca propozycję nowelizacji dyrektywy z 1996 roku dotyczącej pracowników delegowanych. Zachodnioeuropejskie rządy już od kilku lat naciskały na Brukselę, aby utrudnić wejście na ich rynki przedsiębiorcom z nowych krajów unijnych. Ich koszty były nie do pobicia dla lokalnych firm, a krajowe ustawodawstwo o płacy minimalnej nie zawsze wystarczająco chroniło własnych pracodawców.
Nowe prawo szczególnie mocno uderzy w małe i średnie przedsiębiorstwa, które będą musiały mieć większy kapitał obrotowy niezbędny na wyższe wynagrodzenia.
Marianne Thyssen, unijna komisarz odpowiedzialna za zatrudnienie, sprawy społeczne, umiejętności i mobilność pracowników, wskazuje, że od czasu przyjęcia w 1996 roku dyrektywy o pracownikach delegowanych unijny rynek...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta