Wyręczyciel zapłaci podatek także w 2016 r.
Od 1 stycznia istnieje nowy tryb wygasania zobowiązań podatkowych poprzez uiszczenie daniny przez osobę trzecią. Wywołało to jednak wątpliwości, np. dotyczące prawa do zapłaty przez spółkę osobową zaliczki za jej wspólnika.
Od nowego roku wprowadzono do ordynacji podatkowej (dalej: o.p.) wiele zmian mających, między innymi, znieść niektóre uciążliwe dla podatników bariery i ograniczenia systemowe prawa podatkowego. Jedną z takich zmian jest nowy przepis art. 62b o.p. wprowadzający możliwość zapłaty zobowiązania podatkowego przez osobę inną niż podatnik. Dotychczasowe przepisy nie przewidywały wprost takiego rozwiązania, przez co przyjmowano, że co do zasady wyłącznie podatnik może uregulować ciążące na nim zobowiązanie podatkowe. W wyjątkowych przypadkach dopuszczalne było jednak, aby zobowiązanie podatkowe uregulowała za podatnika inna osoba (podmiot), czyli tzw. wyręczyciel lub przekaziciel środków podatnika.
Dopuszcza się jeden wyjątek
Niezależnie od uregulowań ogólnych >patrz ramka w stanie prawnym obowiązującym do końca 2015 r. przyjmowało się powszechnie, że dopuszczalna jest prawnie skuteczna zapłata podatku należnego od podatnika przez osobę (podmiot) inną niż podatnik, jeżeli:
- osoba (podmiot) wpłacając podatek działała w imieniu podatnika oraz
- zapłata podatku następowała ze środków pieniężnych należących do podatnika.
Osoba (podmiot) wpłacająca „cudzy" podatek traktowana była w takim przypadku jako „wyręczyciel" lub „przekaziciel środków podatnika", tj. podmiot pośredniczący w technicznej czynności zapłaty podatku....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta