Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kiedy zbycie nieruchomości może zostać zwolnione z VAT

14 marca 2016 | Podatki

Jeśli sprzedawcy budynku nie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy jego zakupie, to wolno mu skorzystać z preferencji.

Sławomir Kowalski

Dla wielu przedsiębiorców zbycie nieruchomości jest transakcją o znacznej wartości i doniosłości. Sama transakcja sprzedaży lub zakupu nieruchomości jest często bardzo skomplikowana z uwagi na konieczność zabezpieczenia interesów obu stron umowy. Gdy transakcję przeprowadzają podatnicy VAT, jedną z bardziej istotnych kwestii jest prawidłowe ustalenie czy dostawa ta podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, czy korzysta ze zwolnienia >patrz ramka.

W niektórych przypadkach do zastosowania zwolnienia z VAT do dostawy budynków konieczne jest ustalenie, czy zbywcy przysługiwało prawo do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Wątpliwość powstaje zwłaszcza wtedy, gdy podatnik posiadał budynek, budowlę lub ich części jeszcze przed obowiązywaniem ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym z 1993 r.

Przed 1993 r.

Takie zagadnienie rozstrzygnął Wojewódzki Sąd Administracyjny...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10394

Wydanie: 10394

Spis treści
Zamów abonament