Przekazanie środków na spłatę kredytu oznacza zadysponowanie nimi
Obowiązek podatkowy w podatku od towarów i usług powstaje u dewelopera w momencie zwolnienia należności z założonego dla przedsięwzięcia rachunku powierniczego, nawet jeśli automatycznie pokrywają one zobowiązanie kredytowe na sfinansowanie tej inwestycji.
Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w wyroku z 3 lutego 2016 r. (I Sa/Wr 1840/15).
Spółka prowadzi działalność deweloperską, w ramach której wznosi i sprzedaje lokale mieszkaniowe. Zawarła umowę o prowadzenie mieszkaniowego rachunku powierniczego dla przedsięwzięcia deweloperskiego, na który nabywca wpłaca należności za lokal, a po zakończeniu poszczególnych etapów realizacji przedsięwzięcia środki te będą zwalniane na rzecz spółki. Dodatkowo spółka zawarła umowę kredytową (z tym samym bankiem) na sfinansowanie przedsięwzięcia deweloperskiego. Kredyt będzie spłacany przez spółkę automatycznie ze zwalnianych środków.
Spółka zapytała organ podatkowy, czy obowiązek podatkowy w VAT powstanie w momencie poszczególnych zwolnień środków czy wraz z przeniesieniem prawa własności lokalu na nabywcę (w momencie podpisania aktu notarialnego). W ocenie spółki automatyczne przekazywanie zwalnianych środków na spłatę kredytu oznacza...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta