Skala roszczeń będzie ogromna
Energetyka | Jako zagraniczny inwestor z dużym niepokojem patrzymy na pojawiającą się niepewność regulacyjną na rynku odnawialnych, źródeł – mówi Anecie Wieczerzak-Krusińskiej prezes Eco-Wind Construction, spółki zależnej CEZ Polska.
Rz: CEZ rozwija się w Polsce od dziesięciu lat. Jednak w biznesie odnawialnych źródeł energii (OZE), który zajmuje priorytetowe miejsce w strategii waszej grupy, przez większość czasu czekacie na stabilne regulacje na naszym rynku. Ale te się nie pojawiają. Jak w związku z tym patrzycie na rozwój w Polsce?
Jaromír Pečonka: Polska jest dla CEZ rynkiem strategicznym. Chcemy rozwijać tu działalność i pełnić rolę inwestora strategicznego. Nasza obecność ma charakter długofalowy. Nie planujemy likwidacji spółek w Polsce ani wycofania się z działalności z tej części Europy. Śledzimy otoczenie regulacyjne i możliwości inwestowania. A stabilność prawa i regulacji ma dla nas kluczowe znaczenie. Jako zagraniczny inwestor z dużym niepokojem patrzymy na pojawiającą się niepewność regulacyjną na rynku OZE. Rozdźwięk w komunikatach płynących ze strony rządu tym bardziej jest dla nas trudny do zrozumienia.
No właśnie, są deklaracje ministra rozwoju o budowaniu gospodarki niskoemisyjnej, a przeczą temu działania Ministerstwa Energii i ostatnia inicjatywa posłów PiS w zakresie inwestowania w farmy wiatrowe.
Docierają do nas zapowiedzi dużych zmian w ustawie o OZE, która przy udziale wielu ekspertów była wypracowywana od 2011 r. Gdy został opublikowany jej ostateczny kształt, dokonaliśmy optymalizacji...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta