Jak rozliczyć aport udziałów do spółki holdingowej
W przypadku zbycia udziałów mniejszościowych przez osoby fizyczne powstaje przychód z kapitałów pieniężnych.
Takie stanowisko zajęła Izba Skarbowa w Łodzi w interpretacji z 30 grudnia 2015 r. (IPTPB3/4511-235/15-2/AC).
Wnioskodawca (podatnik) posiada udziały w trzech spółkach z ograniczoną odpowiedzialnością, mających swoje siedziby na terenie Polski. Sam podlega nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Polsce. Spółki mają także innych udziałowców, którymi są osoby fizyczne będące polskimi rezydentami podatkowymi. Żaden z udziałowców, łącznie z wnioskodawcą, nie posiada samodzielnie większościowego pakietu udziałów, dającego bezwzględną większość praw głosów w spółkach.
Wnioskodawca i pozostali udziałowcy planowali restrukturyzację posiadanych aktywów oraz znalezienie inwestora zainteresowanego nabyciem całości aktywów od spółki kapitałowej. Dlatego wnieśli udziały spółek do nowej, jednej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą na terenie Polski (spółki holdingowej). Wniesiony kapitał zakładowy spółki holdingowej w postaci pakietu udziałów w pierwotnych spółkach, dał spółce...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta