Egzamin nie jest kształceniem
Sprawdzenie nabytych kwalifikacji nie jest nauczaniem. Świadczenie takich usług nie jest zatem zwolnione z VAT. Tak uznał Naczelny Sąd Administracyjny.
Na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 29 ustawy o VAT zwalnia się z podatku usługi kształcenia zawodowego lub przekwalifikowania zawodowego, inne niż wymienione w pkt 26 (tj. inne niż kształcenia na poziomie wyższym) oraz świadczenie usług i dostawę towarów ściśle z tymi usługami związane, które spełniają jeden z trzech warunków określonych przez ustawodawcę. Zwolnieniu na podstawie ustawy o VAT podlegają bowiem takie usługi kształcenia i przekwalifikowania zawodowego, które są:
a) prowadzone w formach i na zasadach przewidzianych w odrębnych przepisach lub
b) świadczone przez podmioty, które uzyskały akredytację w rozumieniu przepisów o systemie oświaty – wyłącznie w zakresie usług objętych akredytacją, lub
c) finansowane w całości ze środków publicznych.
Uprawnienia spawalnicze
Na gruncie analizowanej regulacji powstał w praktyce problem, którego rozstrzygnięciem zajął się NSA. Sprawa będąca przedmiotem wyroku z 16 stycznia 2015 r. (I FSK 2103/13) dotyczyła podatnika świadczącego usługi związane z przeprowadzaniem kursów zawodowych (spawalniczych), po ukończeniu których uczestnicy mogą przystąpić do egzaminu i zdobyć uprawnienia do wykonywania prac spawalniczych wydane przez Instytut Spawalnictwa. Uczestnik kursu otrzymuje zaświadczenie o jego ukończeniu, książkę spawacza oraz świadectwo egzaminu. Podatnik...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta