Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Pułapki w procesie budowlanym

05 kwietnia 2016 | Administracja | Katarzyna 
Marczuk-Pieńkowska
Katarzyna 
Marczuk-
Pieńkowska, adwokat w Kancelarii 
Szymańczyk Roman Deresz Karpiński Adwokaci Sp. p.
źródło: materiały prasowe
Katarzyna 
Marczuk-
Pieńkowska, adwokat w Kancelarii 
Szymańczyk Roman Deresz Karpiński Adwokaci Sp. p.

Plan zagospodarowania przestrzennego sprzeczny z prawem miejscowym może zostać uznany za nieważny. 
Czy nieważne będą również decyzje o pozwoleniu na budowę wydane na jego podstawie?

Wykonanie obiektu budowlanego na danym obszarze wiąże się z przeznaczeniem tego terenu w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego. Przed wydaniem decyzji o pozwoleniu na budowę lub odrębnej decyzji o zatwierdzeniu projektu budowlanego projekt budowlany jest bowiem weryfikowany z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego przez właściwy organ architektoniczno-budowlany, zgodnie z art. 35 ust. 1 pkt 1 ustawy z 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane.

W pewnych sytuacjach przewidzianych przepisami prawa, istnieje jednak możliwość stwierdzenia nieważności sprzecznego z prawem miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego w trybie nadzoru przez wojewodę (art. 91 ust. 1 ustawy z 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym) czy też na skutek uwzględnienia skargi uprawnionego podmiotu przez sąd administracyjny (art. 147 § 1 ustawy z 30 sierpnia 2002 r. – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi). Wspomniane zależności pomiędzy miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego a pozwoleniem na budowę mogą wówczas prowadzić do prób wzruszania pozwolenia, w szczególności w trybie stwierdzenia jego nieważności.

Brak przesłanek w kodeksie

Powstaje wątpliwość, czy taka ścieżka postępowania, prowadząca do stwierdzenia nieważności pozwolenia na budowę wobec stwierdzenia nieważności miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego jest zasadna w świetle...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10412

Wydanie: 10412

Spis treści
Zamów abonament