Gospodarka komunalna w spółce
Tworzenie i przystępowanie do spółek oraz rozwiązywanie i występowanie z nich wymaga uchwały rady gminy. Uchwała ta nie tworzy jednak ani nie rozwiązuje spółki.
Anna Puszkarska, radca prawny
W art. 9 ust. 3 ustawy o samorządzie gminnym (dalej u.s.g.) przyjęto, że formy prowadzenia gospodarki gminnej, w tym wykonywania przez gminę zadań o charakterze użyteczności publicznej, określają odrębne przepisy. Zagadnienia te reguluje ustawa o gospodarce komunalnej (dalej u.g.k.). Przewidziano w niej, że gospodarka komunalna może być prowadzona w szczególności w formach samorządowego zakładu budżetowego lub spółek prawa handlowego. O wyborze sposobu prowadzenia i form gospodarki komunalnej postanawia rada gminy (art. 4 ust. 1 pkt 1 u.g.k.).
Na podstawie art. 9 u.g.k. można tworzyć spółki z ograniczoną odpowiedzialnością lub spółki akcyjne, a także przystępować do takich spółek. Dopuszczalne jest również utworzenie spółki komandytowej lub komandytowo-akcyjnej w celu wykonania umowy o partnerstwie publiczno-prywatnym. W art. 14 ust. 1 ustawy o partnerstwie publiczno-prywatnym zastrzeżono, że w takim przypadku podmiot publiczny nie może być komplementariuszem, czyli wspólnikiem w spółce komandytowej lub komandytowo-akcyjnej, który za zobowiązania spółki odpowiada bez ograniczenia.
Jak zwrócono uwagę w wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego z 9 lutego 2011 r. (sygn. II OSK 2502/10), przedmiot działania spółki gminnej powinien być określony w akcie powołującym ten podmiot, który...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta