Centralizacja rozliczeń VAT w gminach
Przeprowadzana aktualnie centralizacja rozliczeń VAT w gminach nie ma wpływu na rozliczenia związku międzygminnego, który funkcjonuje jako odrębny od gminy i jej jednostek organizacyjnych podatnik.
Chociaż podział terytorialny kraju na mniejsze jednostki przeprowadzany jest z uwzględnieniem charakterystyki poszczególnych terenów, ma w sobie element sztuczności. Zdarza się, że tereny silnie ze sobą powiązane poprzez np. bliskie położenie, podobne potrzeby mieszkańców, zbliżone uwarunkowania geograficzne, historyczne i kulturowe znajdują się w obrębie różnych gmin.
Gdyby nie możliwość współpracy, każda z gmin samodzielnie musiałaby realizować nałożone na nią zadania na rzecz mieszkańców podległych jej terenów (np. organizować transport publiczny, zaopatrzenie w wodę, odbiór odpadów komunalnych), co byłoby zarówno mniej efektywne, jak i bardziej kosztowne. Jednocześnie wszelkie inicjatywy gospodarcze leżące poza zakresem administracyjnych zadań gminy (takie, których realizacja na którymś etapie wiąże się z koniecznością opodatkowania VAT) ograniczać musiałyby się do terenów jednej tylko jednostki, względnie musiałyby być realizowane na szczeblu powiatowym lub wojewódzkim.
Jednak dzięki formom współpracy przewidzianym w ustawie z 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym i dzięki możliwości zawierania cywilnych umów na realizację wspólnych przedsięwzięć gminy mogą razem np. zaopatrywać mieszkańców sąsiadujących terenów w wodę, zapewnić łączność komunikacją publiczną pomiędzy kilkoma, blisko...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta