Zmiana w dochodach może wpłynąć na prawo do świadczenia
Przy ustalaniu prawa do świadczenia wychowawczego na pierwsze dziecko na okres od 1 kwietnia 2016 r. do 30 września 2017 r. uwzględnia się dochody z 2014 r. Trzeba jednak wziąć pod uwagę także przewidziane w ustawie 500+ przypadki późniejszej utraty lub uzyskania dochodu.
Problem
O świadczenie wychowawcze na pierwsze dziecko w rodzinie ubiega się jego matka. W 2014 roku pobierała ona zasiłek dla bezrobotnych, do którego nie ma już prawa, mimo że nadal jest bezrobotna. Ponadto zarobki ojca dziecka z umowy zlecenia w 2014 r. były wyższe niż obecnie, gdyż sporządzono później aneks do tej umowy. Czy przy ustalaniu prawa do świadczenia wychowawczego na pierwsze dziecko wójt powinien uwzględnić wszystkie te zmiany w sytuacji dochodowej rodziny? – pyta czytelnik.
Co mówią przepisy
W art. 5 ust. 3 i 4 ustawy 11 lutego 2016 r. o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci (dalej: ustawa 500+) przewidziano, że świadczenie wychowawcze przysługuje na pierwsze dziecko tylko wtedy, gdy dochód rodziny w przeliczeniu na osobę nie przekracza 800 zł, a jeżeli członkiem rodziny jest dziecko niepełnosprawne – 1200 zł.
Zgodnie z definicjami zawartymi w art. 2 ustawy 500+ pojęcie dochód oznacza dochód w rozumieniu przepisów o świadczeniach rodzinnych, dochód rodziny – sumę dochodów członków rodziny, a dochód członka rodziny – przeciętny miesięczny dochód osiągnięty przez tę osobę w roku kalendarzowym poprzedzającym okres, na jaki ustalane jest prawo do świadczenia wychowawczego. W sytuacji gdy prawo do świadczenia ustala się na dziecko pozostające pod opieką opiekuna...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta