Panama skusiła wszystkich
Od Rosji po Argentynę i Arabię Saudyjską: przywódcy całego świata ukrywali fortuny w rajach podatkowych.
Taki obraz rysuje się po największym w historii wycieku tajnych informacji finansowych z panamskiej kancelarii adwokackiej Mossack Fonseca. Sama liczba dokumentów, 11,5 mln, przewyższa nawet przeciek w WikiLeaks w 2010 r. tajnych amerykańskich depesz dyplomatycznych czy opublikowanie dwa lata później przed Edwarda Snowdena systemu podsłuchów Narodowej Agencji Bezpieczeństwa (NSA).
Tym razem to „Süddeutsche Zeitung" uzyskała dzięki anonimowemu informatorowi dostęp do archiwum kancelarii Mossack Fonseca. Niemiecka gazeta włączyła do wielomiesięcznej pracy nad tą dokumentacją 105 innych mediów na całym świecie (w tym „Gazetę Wyborczą").
Dokumenty obejmują bardzo wiele krajów, bo kancelaria z Panamy pośredniczyła w powoływaniu i zarządzaniu przeszło 300 tys. spółek w takich rajach podatkowych jak Brytyjskie Wyspy Dziewicze. Ich prawdziwi właściciele mogli w ten sposób uniknąć płacenia podatków, ukryć swoje fortuny, a także pomnożyć majątek poprzez transakcje, które w normalnych warunkach zostałyby uznane za nielegalne.
Jednym z bohaterów skandalu jest Siergiej Roldugin, jeden z najbliższych przyjaciół...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta