Jak wytypować czynności, które trzeba ująć w dokumentacji podatkowej
CIT | Praktyka w zakresie dokumentacji cen transferowych na podstawie nowych przepisów nie istnieje – zostanie dopiero ukształtowana. Mimo to pewne kwestie można wyjaśnić już teraz.
Nowelizacja ustawy o CIT z 9 października 2015 r. do kategorii czynności, jakie mają być objęte obowiązkiem przygotowania dokumentacji cen transferowych, wprowadza (poza transakcjami pomiędzy podmiotami powiązanymi) również tzw. inne zdarzenia o charakterze istotnym dla dochodu podatnika, ujęte w księgach podatkowych (nowy art. 9a ust. 1 pkt 1 lit. b). Kwestie istotności dla dochodu zostały omówione w poprzedniej części cyklu (tygodnik „Podatki" z 11 kwietnia, str. D7). Teraz natomiast warto się zastanowić, czym w praktyce będą „inne zdarzenia".
Inne zdarzenia
Ustawa nie definiuje wprost, jakiego rodzaju czynności powinny być kwalifikowane jako „inne zdarzenia". Jedyne miejsce, w którym ustawodawca częściowo wyjaśnia to pojęcie poprzez podanie przykładów, jest art. 9a ust. 2b, odnoszący się do „opisu transakcji lub innych zdarzeń, o których mowa w ust. 1, w tym umów zarządzania płynnością, umów o podziale kosztów".
Wydaje się, że zabieg ten (brak ścisłej definicji) jest zamierzony: ma na celu pozostawienie możliwie szerokiego katalogu innych zdarzeń jako czynności podlegających obowiązkowi dokumentacyjnemu. „Inne zdarzenia" to wszelkie czynności realizowane pomiędzy podmiotami powiązanymi, ujmowane w księgach rachunkowych i mające wpływ na dochód podatnika. W rezultacie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta